umk-logo-czarneSpotkanie autorskie z Katarzyną Szeniawską połączone z promocją książki pt. „Gorzka czekolada. Społeczne aspekty uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej w kontekście zasad międzynarodowego handlu i konsumpcji” odbędzie się na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w dniu 22 stycznia.

Książka „Gorzka czekolada. Społeczne aspekty uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej w kontekście zasad międzynarodowego handlu i konsumpcji” ukaże się wkrótce nakładem wydawnictwa PAH. Będzie dystrybuowane bezpłatnie. Książka została napisana przez psycholożkę, Katarzynę Szeniawską i socjologa, Błażeja Popławskiego. Oboje są pasjonatami Afryki Subsaharyjskiej.

Katarzyna Szeniawska od lat działa na rzecz świadomej konsumpcji i sprawiedliwego handlu. Przez ostatnie lata pracowała w Dziale Współpracy i Edukacji Rozwojowej w Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych w Brukseli. Jest współzałożycielką i jedną z liderek stowarzyszenia Grupa eFTe Warszawa, promującego odpowiedzialną konsumpcję i sprawiedliwy handel. Błażej Popławski jest absolwentem historii i socjologii na UMK, członkiem Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Pracuje w Kancelarii Sejmu.

Podczas wtorkowego spotkania autorka opowie „gorzką historię czekolady”, ewolucję postrzegania kakao – od środka płatniczego i obiektu kultu religijnego w kulturach prekolumbijskich, leku i napoju arystokracji, do rośliny plantacyjnej, przeszczepionej przez Europejczyków do Afryki i Azji. Przedstawione zostaną wyzwania stojące przed „gospodarką kakaową” – rolę łańcucha produkcji, politykę koncernów międzynarodowych, sytuację na plantacjach w Wybrzeżu Kości Słoniowej, głównym eksporterze kakao na świecie. Na koniec omówiony zostanie sprawiedliwy handel ziarnami kakao – jedno z kluczowych narzędzi deregulacji rynku kakaowego.

Początek 22 stycznia na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu (ul. Gagarina 13a) w sali VIII o godz. 14:45. Wstęp wolny.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Polska Akcja Humanitarna. Zaplanowano kilka spotkań promocyjnych (w najbliższym czasie również w Krakowie, 21 stycznia oraz w Łodzi, 27 stycznia), które odbędą się w ramach projektu „Wiedza prowadzi do zmian! Silna współpraca pomiędzy organizacjami pozarządowymi i środowiskiem akademickim w promocji zagadnień rozwojowych wśród polityków i społeczeństwa” (Knowledge Makes Change (KMC)! Strong co-operation between NGOs and academics in promoting development among politicians and public). Przy jego realizacji Polska Akcja Humanitarna korzysta ze wsparcia Unii Europejskiej.

Współorganizatorami spotkań promocyjnych w Toruniu są: Wydawnictwo Znak, Polska Zielona Sieć, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w UMK w Toruniu oraz Centrum Przywództwa i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu UMK w Toruniu.  
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->