umk-logo-czarneNaukowcy z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK pod kierownictwem prof. Zenona Wiśniewskiego zakończyli ponad dwuletnie badanie dla Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w ramach którego opracowane zostały metody ewaluacji aktywnej polityki rynku pracy.


Obecnie naukowcy z UMK pracują nad metodologią profilowania bezrobotnych na lokalnych rynkach pracy. Proces polega na wczesnej identyfikacji osób najbardziej narażonych na długookresowe bezrobocie i doborze efektywnych form pomocy dla tej grupy. Instrument ten jest z powodzeniem wykorzystywany w wysokorozwiniętych krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w celu przeciwdziałania długookresowemu bezrobociu. Polskie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planuje wdrożyć tę koncepcję w urzędach pracy.

Zaproponowana przez zespół UMK metodologia obejmuje dwa narzędzia. Pierwsze służy do oszacowania efektywności netto ex post i ex ante aktywnych programów rynku pracy, a drugie pozwala ocenić efektywność pomocy w poszukiwaniu pracy. Narzędzia te mają formę aplikacji komputerowych, pracujących na danych pozyskiwanych z systemu informatycznego urzędów pracy SYRIUSZ. Obliczenia bazują na zaawansowanych metodach statystyczno-ekonometrycznych, takich jak propensity score mtaching i analiza regresji. Komputerowe aplikacje do badania efektywności polityki rynku pracy opracowane przez ekonomistów z Katedry Gospodarowania Zasobami Pracy na UMK (prof. Zenona Wiśniewskiego, kierownika Katedry; dr. Edwarda Dolnego; dr Monikę Maksim, dr Monikę Wojdyło-Preisner i dr. Kamila Zawadzkiego) oraz dr Barbarę Jaskólską z Katedry Ekonometrii i Statystyki UMK i uczestniczącego w badaniach dr. Dominika Śliwickiego zostały wysoko ocenione przez kierownictwo resortu. Koncepcje będą wdrażane w publicznych służbach zatrudnienia.

Rzetelna ewaluacja aktywnych programów rynku pracy służy bardziej racjonalnemu gospodarowaniu środkami publicznymi. W ocenie instrumentów polityki rynku pracy szczególny nacisk kładzie się na określenie związków przyczynowych między podjętą interwencją, a zaobserwowanymi wynikami i ustalenie efektu netto. Analizy mogą być prowadzone na poziomie makro- i mikroekonomicznym. Na gruncie europejskim wykorzystuje się podejście mikroekonomiczne oparte na metodzie quasi-eksperymentalnej. Prace badawcze nad ewaluacją programów zatrudnienia mają stosunkowo krótką historię i nawiązują do dorobku naukowego prof. Jamesa Heckmana z Uniwersytetu w Chicago – laureata nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->